Perfumy - sekret ich powstawania!


Witajcie :)

Dzisiaj post nieco inny, od tych, które do tej pory ukazywały się na moim blogu. Przygotowałam dla Was krótki artykuł dotyczący perfum.

Zanim jednak wyjaśnię, czym są perfumy, pozwolę sobie przytoczyć słowa Janusza Leona Wiśniewskiego pochodzące z książki "Samotność w sieci".

"Perfumy (...) Są jak wiadomości, którą chce się przekazać. Nie potrzeba do tego żadnego języka. Można być głuchoniemym, można być z innej cywilizacji, a i tak zrozumie się tę wiadomość. W perfumach jest jakiś irracjonalny, tajemniczy element."

Na początek jeszcze króciutkie pytanie skierowane do Was. Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się, jak powstają perfumy, jaki jest ich skład? Przyznam szczerze, że ja do tej pory się nie zastanawiałam. 

 


Głównym i w sumie jedynym zadaniem perfum jest nadanie, zazwyczaj ciału człowieka, przyjemnego, a zarazem długo utrzymującego się zapachu. Na perfumy składają się: mieszaniny związków zapachowych, nazywane olejkami zapachowymi, środki homogenizujące oraz wzmacniające, a także rozpuszczalnik, którym zwykle jest etanol bądź też mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych. 

Aby więc stworzyć perfumy, potrzebne są odpowiednio dobrane składniki oraz specjalnie opracowana receptura. 

Wśród związków zapachowych, wykorzystywanych do tworzenia perfum, można wyróżnić:
* substancje pochodzenia roślinnego, takie jak: olejki eteryczne, żywice zapachowe;
* substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak: piżmo, ambra, cybet, kastoreum;
* substancje pochodzenia syntetycznego, takie jak: cytral, jonon, wanilina, kumaryna.

Warto wspomnieć, że w obecnych czasach królują substancje pochodzenia syntetycznego, gdyż są tańszymi odpowiednikami naturalnych substancji.

Najtrudniejszym etapem produkcji perfum jest skomponowanie zapachów. Zajmują się tym specjaliści, znający tysiące zapachów, posiadający niesamowicie wyczulony węch oraz posiadający wyobraźnię i zdolność przewidywania, jaki zapach powstanie po połączeniu danych składników. Produkowanie perfum polega na rozpuszczeniu odpowiedniej ilości kompozycji zapachowej oraz utrwalaczy w alkoholu. Po pewnym czasie do takiej mieszanki dodaje się wody, aby uzyskać roztwór o danej mocy. Nie wiem, czy wiecie, ale perfumy, podobnie, jak wino, muszą przez pewien czas dojrzewać. Po danym czasie uzyskują pełnię zapachową. Im dłużej leżą i dojrzewają, tym ich zapach jest bardziej jednolity. Ostatnim etapem produkcji perfum jest ich filtrowanie i barwienie. Dopiero wówczas zostają one rozlewane do pięknych flakoników i przekazywane do sprzedaży.

W języku potocznym, często używamy słowa "perfumy", mówiąc o wszystkich płynnych kosmetykach zapachowym. Jest to jednak nieprawidłowe, ponieważ wszelkiego rodzaju pachnidła różnią się między sobą zawartością olejków zapachowych w alkoholu

 

W zależności od tego stężenia wyróżnia się następujące nazewnictwo:

* perfumy (parfum) - zawierają one 20 - 40% olejków zapachowych; są trwałe, mocne, idealne na wieczór;
* woda perfumowana (eau de parfum) - zawiera 10 - 20% olejków zapachowych; długo utrzymuje się na ciele, odpowiednia do stosowania w dzień;
* woda toaletowa (eau do toilette) - zawiera 5 - 10% olejków zapachowych; nadaje się do codziennego, nawet kilkakrotnego stosowania, gdyż jest znacznie lżejsza od perfum i wód perfumowanych;
* woda kolońska (eau do cologne) - zawiera 3- 5% olejków zapachowych; tym samym ma nieco delikatniejszy zapach niż woda toaletowa; idealna do kilkakrotnego użycia w ciągu dnia;
* woda odświeżająca (eau de fraiche) - zawiera 1 -3% olejków zapachowych; nadaje się jedynie do odświeżenie; zapach utrzymuje się krótko.

Jak widzicie, proces powstawania perfum jest długi i trudny. Wymaga odpowiedniej znajomości wielu tysięcy zapachów, umiejętności ich łączenia, niesamowicie wyczulonego węchu oraz znakomitej receptury.

12 komentarzy:

 1. Po pytaniu pierwsze co wpadło mi do głowy to film "Pachnidło" ;)
  Bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, to samo przyszło mi na mysl ;]
   fajny post, w sumie też nie zastanawiałam się nad tym :D

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post. Nie wiedziałam o tym, że perfumy muszą też dojrzewać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. oo ciekawy post ;)
  można się z niego dowiedzieć o wielu rzeczach, o których nie miało się wcześniej pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. w sumie dopiero po przeczytaniu tytułu zaczęłam się zastanawiac i dzięki za info, bo nigdy nie wiedziałam czym się różni woda jedna od drugiej itp;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A no przyznam, że wcześniej też się nie zastanawiałam, co je różni :)

   Usuń
 5. Uwielbiam "samotność w sieci" <3

  OdpowiedzUsuń
 6. ha, a ja wiedziałam czym co się różni :D

  OdpowiedzUsuń
 7. świetny blog ! :)
  obserwuje :)

  http://monika-agness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. ach te perfumy.... nie tylko zapach odgrywa dużą rolę, czasem te wszystkie piękne flakoniki tak działają na zmysł wzroku,,,że trudno się zdecydować ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam