Październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi! Pamiętajmy o dbaniu o nasze zdrowie!


Witajcie Kochani! 

Jak już napisałam w tytule postu, październik jest obchodzony jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi. 23 dzień października już praktycznie za nami, za niedługo listopad. Chciałabym, aby nie tylko w październiku pamiętać o zagrożeniu, jakie czyha na nas - Kobiety. Poniżej chcę Wam przedstawić kilka faktów dotyczących właśnie raka piersi, ale również mam nadzieję, że zachęcę chociażby jedną z Was do regularnych badań, dzięki którym można wcześniej wykryć ten nowotwór.


Rak piersi  to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. 

Szacuje się, że rocznie raka piersi wykrywa się u ok. 10 tysięcy Polek, z czego praktycznie połowa umiera. Okazuje się, że największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest późna wykrywalność. Dlatego też tak bardzo jest ważne samobadanie piersi - pierwsze i podstawowe badanie, które każda z nas może wykonać w domu w przeciągu kilku minut. To właśnie dzięki temu badaniu możemy wykryć niepokojące zmiany, guzki w piersi.


Pamiętajmy, że w przypadku raka piersi profilaktyka odgrywa ogromną rolę. Przestrzegajmy więc kilku istotnych zasad:

* regularnie badajmy piersi;
* co najmniej raz na pół roku odwiedzajmy ginekologa;
* zdrowo się odżywiajmy;
* unikajmy alkoholu i palenia papierosów;
* bądźmy aktywne fizycznie;
* kobiety po 40. roku życia muszą pamiętać o wykonywaniu, co najmniej raz na dwa lata, mammografii; opcją dla młodszych kobiet jest badanie ultrasonograficzne (USG).


Warto jeszcze wspomnieć, że nie każdy wykryty guz to rak, a nowotwór nie musi oznaczać od razu amputacji piersi. Współczesne metody leczenia dają dużą szansę na wyleczenie. 

Źródło: profilaktykapiersi.pl

Mimo że o raku piersi sporo się dzisiaj mówi i pisze, to jednak pozostaje on chorobą wstydliwą i bardzo trudną dla pacjentek. Pamiętajmy - rak nie wybiera!


I na koniec jeszcze krótki apel do Mężczyzn ... I Wy możecie mieć swój udział w walce z nowotworem piersi. Połączcie przyjemne z pożytecznym i dbajcie o zdrowie Waszych Kobiet :)


  

8 komentarzy:

 1. To prawda, warto wiedzieć na co zwracać uwagę i jak badać się, trzeba o tym pamiętać po prostu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo ważne by się badać, moja prababcia umarła na raka jajników i piersi, jestem więc w jakimś stopniu obciążona genetycznie. Staram się co roku robić USG i cytologię, ale czasami raczysko jest bardziej przebiegłe. Niestety znałam wiele cudownych kobiet, które twierdziły, że rak piersi ich nie dotyczy, a dziś odwiedzam ich groby na cmentarzu. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna. Trzeba o tym mówić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały post. Trzeba o tym mówić. Niestety podejście kobiet do badań jest nadal bardzo złe. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny post, nigdy za wiele w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej podoba mi się badanie przez mężczyzn :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam niestety guzek w piersi, chodzę co jakiś czas na usg a co 3 lata na biopsję.

  OdpowiedzUsuń
 7. hmm.. no caraz wiecej kobiet choruje na raka piersi- szkoda ze wiekszosc kobiet nie jest doinformowanych w temacie - madry post!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam