Laser - szansa na pozbycie się okularów na zawsze ...


Witajcie Kochani!

Z wadą wzroku, jaką jest krótkowzroczność, zmagam się od czasów gimnazjum. Najpierw były to niewielkie zmiany, bo zaledwie -0,25 i -0,5 dioptrii. Dlatego też nie przejęłam się tym za bardzo i zlekceważyłam noszenie okularów. Później wada zaczęła się pogłębiać i aktualnie jest to -2,25 na prawym oku i -2,75 dioptrii na lewym. Obecnie nie mam większych problemów z noszeniem okularów – stały się one częścią mnie. Ale, od czasu do czasu, przychodzi mi do głowy myśl, jakby to było, gdybym  ich już nie musiała nosić. :) Wiem, że istnieje na to szansa … Jest nią laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK. Zanim jednak napiszę dokładnie, na czym ona polega, jak przebiega, chcę Wam przekazać  kilka informacji na temat wad wzroku.

Źródło: okulistyka.wieszjak.polki.pl

Wadą wzorku nazywamy niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki. Wyróżniamy trzy wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność (zwaną również dalekowzrocznością) oraz astygmatyzm.

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. W przypadku tej wady ogniskowany obraz powstaje przed siatkówką. Krótkowidz, jeśli jest wystarczająco jasno, pomaga sobie mrużąc oczy, zmniejszając rozproszenie obrazu na siatkówce poprzez zwiększenie głębi ostrości.Nadwzroczność (dalekowzroczność) to druga z kolei najczęściej występująca wada wzroku. Ta wada sprawia, że ogniskowany obraz powstaje za siatkówką. Aby ostro widzieć przedmioty odległe, dalekowidz musi napiąć mięśnie oczne, a chcąc widzieć ostro przedmioty z bliska, musi napinać je jeszcze mocniej.


Astygmatyzm jest natomiast wadą wzroku, która wynika z występowania nieprawidłowego ogniskowania obrazu na skutek zmian krzywizn rogówki.


Wiadomo, że te wady wzroku można korygować za pomocą okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Pozwalają one uzyskać prawidłową ostrość widzenia na skutek zakrzywienia wpadającej wiązki światła tak, aby obraz powstał na siatkówce, a nie poza nią. Niestety nie każdy będzie się komfortowo czuł nosząc okulary, czy soczewki kontaktowe. Dlatego też z pomocą przychodzi nam laser.


Źródło: poradynazdrowie.pl/

Laser excimerowy jest urządzeniem umożliwiającym leczenie powyżej wyróżnionych wad wzroku. Ze względu na różny stopień nasilenia danej wady, wyróżnia się kilka metod laserowej korekcji:  *PRK (Photorefractive Keratectomy - metoda korekcji wzroku polegająca na usunięciu nabłonka rogówki i modelowaniu wiązką lasera jej powierzchniowych warstw), LASIK (Laser In Situ Keratomileusis - metoda korekcji wzroku polegająca na utworzeniu i odchyleniu płatka rogówki o grubości od 130 do 180 µm i działaniu wiązką lasera na zrąb rogówki), LASEK (Laser Epithelial Keratomileusis - wiązka lasera modeluje powierzchniową warstwę rogówki). W metodzie LASEK nabłonek rogówki jest odseparowywany od rogówki alkoholem. Po zakończeniu procesu modelowania rogówki laserem, płatek nabłonka powraca na swoje miejsce. Tworzy tym samym jakby rodzaj naturalnego opatrunku.


Źródło: poradynazdrowie.pl/

Pamiętajmy jednak, że laserem nie da się wyleczyć każdej wady widzenia. Głównie jest to niemożliwe u osób, u których krótkowzroczność przekracza -10 dioptrii, dalekowzroczność jest większa niż +5 dioptrii, a astygmatyzm przekracza 5 dioptrii. Oczywiście ważną rolę odgrywa tutaj również wiek pacjenta.

Przed przystąpieniem do zabiegu metodą LASEK, pacjent musi przejść szereg niezbędnych badań. Obejmują one badanie ostrości wzroku w dal i do bliży, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie aparatu ochronnego oka,  badanie dna oka, badanie odcinka przedniego gałki ocznej, topografię rogówki (mapę rogówki). Metoda LASEK dedykowana jest pacjentom, którzy uprawiają sporty kontaktowe typu boks, mają cienką rogówkę lub u których, z innych, ważnych i uzasadnionych powodów, nie mogą być zastosowane inne metody laserowej korekcji wzroku. W zależności od danej placówki medycznej, obowiązują inne wymagania dotyczące zachowania się przed zabiegiem. Wybierając procedurę jednodniową, przez 7 dni przed wizytą nie należy nosić soczewek kontaktowych. Przed zabiegiem, przez co najmniej 24 godziny, nie należy spożywać alkoholu ani kawy, na minimum 72 godziny przed zabiegiem nie można stosować makijażu.

Zabieg laserowej korekcji wzroku metodą LASEK przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Nie ma więc obaw, jeśli chodzi o odczuwanie bólu podczas trwania zabiegu. Najczęściej stosuje się krople znieczulające. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut. 

Poniżej w skrócie przedstawiam Wam etapy zabiegu metodą LASEK.

1. Przygotowanie pola operacyjnego, założenie rozwórki na oko (zapobiega zamykaniu oka).
2. Odsłonięcie rogówki oka – separacja nabłonka alkoholem.
3. Fotoablacja laserem.
4.  Płukanie rogówki roztworami antybiotykowymi i nałożenie soczewki opatrunkowej.

Po zabiegu, na operowane oko, konieczne jest jeszcze założenie soczewki kontaktowej, którą nosi się od 3 do 7 dni. Odczuwanie bólu po zabiegu może trwać do 5 dni (można stosować środki przeciwbólowe).  Pacjent otrzymuje również środki przeciwzapalne i antybiotyk w postaci kropli do oczu. Leki te przyjmuje się zwykle przez okres 2 tygodni, ponadto przez 1-2 miesiące trzeba stosować również krople nawilżające, które mają również za zadanie stymulację przebudowy tkanki rogówki. Powrót do codziennych zajęć możliwy jest, po uprzednim uzgodnieniu z lekarzem, już po 3 do 6 dniach po zabiegu, natomiast efekt zabiegu w postaci prawidłowego widzenia pojawia się stopniowo po czasie od 2 do 4 tygodni.


Źródło: zdrowie.wp.pl/

Trzeba pamiętać również o: ochronie oczu przed słońcem (należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV), unikaniu zakurzonych i zadymionych pomieszczeń, niekorzystaniu z kąpieli w basenach, unikaniu kontaktu oka ze środkami chemicznymi typu mydło, czy szampon, ograniczeniu korzystania z komputera, niestosowaniu makijażu.
Główna zasada mówi, że laserowa korekcja wzroku może zostać przeprowadzona u osób, które przekroczyły 21. rok życia. Granica ta związana jest z osiągnięciem fizycznego rozwoju przez aparat wzrokowy, jak również stabilizacją wady wzroku, co jest konieczne do przeprowadzenia zabiegu. Zwykle zabieg przeprowadza się u osób do 50. roku życia.

Szkoda, że zabieg laserowej korekcji wzroku nie jest przeprowadzany w ramach NFZ. Moim zdaniem, jednak warto zainwestować pieniądze we wzrok, który odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Może kiedyś zdecyduję się na taki krok i pożegnam się z okularami na zawsze? 

  

40 komentarzy:

 1. Powiem Ci że ja to powinnam się wybrać do okulisty bo ślepaczek ze mnie 1 ;) I po nowym roku to zrobię bo masz rację ! Trzeba zainwestować w oczka ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z wizytą u okulisty zwlekałam chyba ze 2-3 lata ... Ruszyłam się w pierwszej klasie liceum, bo już nie widziałam większości tego, co nauczyciele na tablicy pisali ;)

   Usuń
 2. Ależ mnie zaciekawiłaś :) mam identyczny stosunek do okularów jak Ty.. :) i też czasem myślę jakby to było :) mimo że na co dzień mi nie przeszkadzają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ... Okulary krzywdy mi nie robią, nawet mi się podobają aktualnie, ale czasami np. jak mam wyjść na jakąś imprezę typu wesele, to chętnie bym się ich pozbyła :)

   Usuń
 3. Ja mam niestety sporo większą wadę, ale nie lubię nosić okularów i zazwyczaj zakładam je tylko w domu.
  Taki zabieg byłby dla mnie wybawieniem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z okularami się nie rozstaję :) Nie potrafiłabym bez nich wyjść z domu :)

   Usuń
 4. Chodzę tylko w soczewkach, bo mam dużo większą wadę wzroku i jakbym miała możliwość to chętnie poddałabym się zabiegowi laserowemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem krótkowzrokowcem... sama chętnie zdecydowałabym się na taki zabieg.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja noszę okulary/soczewki, ale marzy mi się laser :)

  OdpowiedzUsuń
 7. j a chodzę w soczewkach, boję się zabiegu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też noszę okulary i w sumie teraz mi nie przeszkadzają, a nawet dodają mi jakiegoś charakteru nawet.. Wcześniej owszem nie lubiłam nosić okularów bo miałam inne oprawki, także wydaje mi się ze dużą role odgrywają tu nasze okulary, jak są dobrze dobrane i dobrze się w nich czujemy to potem juz jesteśmy przyzwyczajeni i nie przeszkadzają nam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pewnie kiedyś się zdecyduję :-) Na razie lubię moje okulary ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na szczęście nie mam problemu ze wzrokiem, bo bałabym się pójść na taki laserowy zabieg :P Zawsze przypomina mi się ta scena z "Oszukać przeznaczenie" jak dziewczyna poszła właśnie na taki zabieg :P brr...!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Też chciałam móc nie nosić okularów. Mam od ponad roku i nie mogę się przyzwyczaić. Zakładam do komputera i tv...

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapłąciłam, byłam na badaniach na drugi dzień miałam mieć zabieg i nic. Przy mojej budowie oka nie da się, znaczy się da ale za 5 lat wróci wada z powrotem,

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo ciekawy post :)
  może kiedyś zdobędę odwagę na taki zabieg ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja nie noszę okularów od przedszkola :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo się cieszę, że nie mam problemów ze wzrokiem. Przypuszczam, że kiedyś będę musiała posiłkować się okularami w pracy, zbyt mocno wytężam wzrok

  OdpowiedzUsuń
 16. pewnie nawet przy wadzie wzroku bym się nie zdecydowała na laser bo za bardzo bym się bała :D

  OdpowiedzUsuń
 17. ja mam -4 i marzy mi się coś takiego...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawy post, ale na szczęście nie mam problemu ze wzrokiem.

  OdpowiedzUsuń
 19. i raz na zawsze wywalić okulary ech:D

  OdpowiedzUsuń
 20. Też noszę okulary, ale nie zawsze, bo nie lubię.
  Taki zabieg to coś dla mnie idealnego :)

  OdpowiedzUsuń
 21. super, że poruszyłaś ten temat. Ja sama od czasu do czasu myślę o laserze. Niby soczewki mi nie przeszkadzają, okulary trochę bardziej, ale jednak... :)

  OdpowiedzUsuń
 22. hm ja nie noszę okularów ale myslę, że teraz sa tak fajne, że nie ma co ich się wstydzić ;D

  OdpowiedzUsuń
 23. Mój mąż kiedyś zastanawiał się nad tym zabiegiem, ale ze względu na nie dużą wadę zrezygnował, bo zabieg nie zawsze przynosi idealny efekt.

  OdpowiedzUsuń
 24. zastanawiam się nad tym od dawna i jak już sama zacznę na siebie zarabiać to na pewno się zdecyduję:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja właśnie powinnam się wybrać do okulisty, ale jakoś nie mogę się zebrać...

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Moja wada sięga -5,5 dioptri i jest bardzo uciążliwa, więc od dawna rozważam możliwość zabiegu. Teraz jestem ubezpieczona w niemczech, a tu niektóre kasy chorych całkowicie refundują tego typu zabiegi. Wizja zdrowych oczu jest więc coraz bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie wiem jaką aktualnie mam wadę bo lekarz okulista okazał się niekompetentny, cały czas mam mgłę i „tracę ostrość” . w dzieciństwie nosiłam okulary przez 9 lat. Też myślę o korekcji laserowej

  OdpowiedzUsuń
 28. Słyszałam, że każda ingerencja laserowa zostawia blizny i zrosty...

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja od dawna noszę okulary. Kilka lat miałam dosyć długi okres, że nosiłam je tylko do komputera i czytania - nie lubiłam ich. ALe wtedy nawet bez okularów dobrze widziałam...
  Potem nagle zaczęłam je nosić cały czas i teraz jak ściągnę, to widzę różnicę... ale teraz mam ładne okulary i wiem, że dodają mi uroku :)
  Nie wiem, czy zdecydowałabym się na laserową korekcję wzroku... na pewno trzeba by to dobrze przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 30. Jestem krótkowidzem astygmatykiem, ale wolę jednak zostać przy okularach :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ciekawe rozwiązanie, ale nie wiem czy bym się poddała zabiegowi :) Ja też niedowidzę:) Mam -2.25 i bez soczewek ani rusz :(

  OdpowiedzUsuń
 32. Przyznam, że mam chęć na taki zabieg, ale nie wiem, czy kiedykolwiek się na niego zdecyduję (trochę się boję). Porzucenie soczewek i okularów jest bardzo kuszącą wizją ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Czaję się na ten zabieg od dłuższego czasu, ale... 1) nie wiem, który ośrodek (klinika?) ma najlepszą opinię, 2) słyszałam, że po porodzie taka wada może wrócić. Także jeszcze czekam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja ostatnio nawet o tym mówiłam :D ciekawy jest taki zabieg ;P

  OdpowiedzUsuń
 35. No nie ma tu co dużo mówić, laserowa korekcja wzroku to spora wygoda. Każdy kto męczy się już długie lata z soczewkami, okularami pewnie powie to samo:) Może warto więc postawić na takie zabiegi jak https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku? Ja już do tego się przekonałam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam