Dezodoranty i antyperspiranty - część II Skład i działanie


Cześć Kochani!

Kilka dni temu, na blogu, zapoczątkowałam serię artykułów na temat dezodorantów i antyperspirantów. W części I była mowa o historii, natomiast część II poświęcę składnikom oraz działaniu dezodorantów i antyperspirantów. Zobaczycie,że te dwa rodzaje produktów znacznie się od siebie różnią.


Źródło: http://warszawa.naszemiasto.pl/

Pocenie się jest normalną funkcją fizjologiczną organizmu. Każdy organizm ludzki wydala dziennie ponad 2 litry płynów. Znaczna część tych płynów jest właśnie usuwana przez skórę, dzięki gruczołom potowym.

Pot składa się głównie z wody (ok. 98%), soli (NaCl 0,6-0,98%), tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów, związków mineralnych, które zawierają m.in. potas czy żelazo. 

Źródło: http://www.benc.pl/

Pot charakteryzuje specyficzny zapach. Niektórzy uważają, że zapach ten zawiera feromony. Medycyna zaś twierdzi, iż zapach potu uzależniony jest od bakterii żyjących na skórze i rozkładających pot.

Pocenie się jest procesem stałym. Nasila się jednak pod wpływem bodźca cieplnego lub bodźca emocjonalnego. Tym samym wiadomo, że w okresie letnim, jak i w wyjątkowych, stresujących sytuacjach potrzebujemy lepszej ochrony.

Antyperspiranty i dezodoranty są produktami mającymi na celu zmniejszenie dyskomfortu związanego właśnie z wydzielaniem potu - przede wszystkim w okolicach pach. Mimo że oba rodzaje produktów aplikuje się w te same miejsca, to ich sposób działania się różni.

Antyperspirant jest produktem ograniczającym wydzielanie potu. Jego działanie polega na tymczasowym zatykani ujść gruczołów potowych. Przyczynia się więc do zmniejszania ilości wydzielanego potu w miejscu aplikacji. 


Składniki antyperspirantów:

 • sole glinu (hamują rozmnażanie bakterii; ograniczają działanie gruczołów potowych);
Pamiętajmy! Glin (inaczej aluminium) stosowany regularnie na uszkodzoną skórę jest toksyczny! Stosowany na skórę zdrową nie szkodzi, ponieważ większość glinu jest usuwana wraz ze złuszczającą się skórą.

Ciekawostka - regulacje prawne dotyczące stosowania związków glinu w antyperspirantach: 

"Na terenie Unii Europejskiej, w tym również Polski antyperspiranty są klasyfikowane jako produkty kosmetyczne, co oznacza, że są one ogólnie dostępne w różnych punktach sprzedaży. Nieco inne podejście wprowadził rząd USA, gdzie antyperspiranty są klasyfikowane jako tzw. leki OTC (ang. over the counter) i dostępne wyłącznie w aptekach. Klasyfikacja antyperspirantów jako produktów OTC jeszcze do niedawna obowiązywała również w Kanadzie. Pod koniec 2009 roku władze tego kraju podjęły jednak decyzję o zmianie statusu tych produktów i od tego czasu są one – podobnie jak w Europie – uznawane za kosmetyki.

Zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi kosmetyków, związki glinu są dopuszczone do stosowania we wszystkich produktach i nie podlegają szczególnym regulacjom w zakresie dopuszczalnych stężeń i warunków stosowania. Regulacjom prawnym podlegają natomiast kompleksy glinowo-cyrkonowe, w przypadku których określono dopuszczalne stężenia, skład jakościowy substancji aktywnej oraz zakres stosowania (wyłącznie produkty przeciwpotowe inne niż wyroby aerozolowe). Przepisy te są wiążące dla wszystkich producentów wprowadzających na rynek UE kosmetyki antyperspiracyjne." [Źródło: kosmopedia.org]

 • naturalne środki: garbniki, preparaty ziołowe (szałwia, rozmaryn, tymianek);
 • naturalny krzemian magnezowy - talk (pochłania pot oraz neutralizuje jego zapach, wysusza skórę ograniczając tym samym możliwość rozwoju bakterii.
Zaletą antyperspirantów jest głównie to, że chronią mocniej i działają dłużej niż dezodoranty. Wystarczy ich używać raz dziennie - rano, np. po porannej kąpieli. 

Dezodorant to produkt, który zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który już wydostał się na powierzchnię skóry. Działanie dezodorantów jest uzależnione od zastosowanych w nich składników.


Składniki dezodorantów:
 •  triklosan, etanol, chlorheksydyna, sole cynku (hamują rozwój bakterii);
 • substancje zapachowe (maskują nieprzyjemny zapach potu);
 • alkohol etylowy (działa wysuszająco, może podrażniać skórę);
 • środki pielęgnacyjne (witaminy C, E, D-pantenol, ceramidy);
 • środki łagodzące podrażnienia (alantoina, wyciąg z aloesu).
Dezodoranty służą odświeżeniu, dlatego też ich efekt jest krótkotrwały.

Kochani, których produktów używacie częściej - antyperspirantów czy dezodorantów?

 

9 komentarzy:

 1. Antyperspiranty goszczą u mnie częściej (szczególnie te w kulce) bo dezodoranty mają zły wpływ na dziurę ozonową :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja się tak zastanawiam, jak ogromny research musisz robić rpzed tymi notkami albo jak Ty to mieścisz wszytsko w głowie ;ooo

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja używam antyperspiranty u mnie najlepiej działają niż dezodoranty:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja używam głównie dezodorantów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Częściej używam antyperspiranty , chociaż i dezodoranty również lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja od miesiąca nie używam żadnych dezodorantów, antyperspirantów szczególnie. Zamiast nich używam mieszanki sody oczyszczonej z wodą utlenioną i wcieram w paszki. Ani śladu brzydkiego zapachu przez cały dzień, pacha jest lekko wilgotna. Zdrowe i tanie rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. staram się unikać aluminium a antyperspirantach.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam