Czytamy książki! Paulina Świst, Podejrzany


Witajcie moi Kochani!

Pogoda w tym tygodniu zupełnie nie dopisuje! Jest szaro, buro, deszczowo i jedyne, o czym marzę po powrocie z pracy, to kubek ciepłej herbatki, kocyk i książka. Z pomocą przyszła mi księgarnia internetowa MUZA, przesyłając niespodziankę w postaci najnowszego kryminału Pauliny Świst zatytułowanego "Podejrzany"Autor: Paulina Świst
Tytuł: "Podejrzany"
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Akurat
Cena: okładkowa 34,90 zł (aktualnie w księgarni internetowej MUZA w promocyjnej cenie 22,68 zł!)


Na początku słów kilka o samej Autorce. Paulina Świst to pseudonim literacki debiutującej autorki, a prywatnie adwokat prowadzącej indywidualną kancelarię adwokacką we Wrocławiu. Autorka urodziła się 27 września 1986 roku, ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i specjalizuje się w prawie karnym. W swojej karierze pełniła rolę obrońcy w wielu postępowaniach sądowych: od spraw drobnych kradzieży, aż po procesy zorganizowanej przestępczości.


"Podejrzany" to trzeci tom serii zapoczątkowanej "Prokuratorem", którego sukces był ogromny. Nie wiem, jakim cudem wcześniej nie natrafiłam na książki Pauliny Świst?! Niemniej jednak postaram się szybko nadgonić te braki, gdyż "Podejrzany" totalnie oderwał mnie od rzeczywistości. 

"To nie żarty, to nie przelewki, tu się dzieje, i to jak!
W roku 2014 Daniel Wyrwa był jeszcze żołnierzem 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach, a Maria Zimnicka – dobrze zapowiadającą się aplikantką adwokacką. Daniel, delikatnie mówiąc, nie miał dobrej reputacji. Wszyscy – poza Marią – wiedzieli o jego problemach z prawem, z narkotykami, ze skłonnością do przemocy i do maczania palców w nielegalnych przedsięwzięciach, ale przecież miłość nie wybiera… Maria urodziła córeczkę, Daniel wylądował na odwyku, Maria wyszła za mąż za kolegę z dzieciństwa, a potem… Potem zrobiło się szybko, ostro, groźnie, błyskotliwie, zaskakująco i wciągająco."


Po zapoznaniu się z tym krótkim i treściwym zarysem fabuły książki, nie mogłam zwlekać z rozpoczęciem czytania. "Podejrzany" to opowieść o Marii - siostrze Prokuratora oraz Danielu - bracie Komisarza. Z pozoru historia miłosna, jednak bardzo burzliwa, otoczona narkotykami, nielegalnymi ustawkami i walkami, traumą żołnierza walczącego w Iraku, prostytucją nieletnich dziewczynek, wiszącą groźbą śmierci, strachem i przerażeniem.

Autorka niesamowicie interesująco wykreowała bohaterów. Daniel to człowiek o dwóch twarzach - z jednej strony twardy żołnierz, mocno związany ze światem przestępczym, skłonny do agresji i bijatyk, uzależniony od narkotyków, a z drugiej kochający córkę ojciec, szaleńczo zakochany w Marii, chcący odbudować po odwyku utracone relacje i zaufanie. Wyobrażamy go sobie jako silnego, świetnie zbudowanego mężczyznę, który skradłby pewnie serce nie jednej kobiecie. Marysia zaś to kobieta wykształcona, przyszła pani adwokat, kochająca ponad życie swoją córeczkę Ninę, która zrobi wszystko, by mała była bezpieczna i szczęśliwa. 

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, dzięki którym możemy poznać okoliczności narodzenia związku Marii i Daniela, jak i śledzić aktualne wydarzenia w ich życiu.


Książka napisana została prostym językiem, niekiedy mocno wulgarnym. Czyta się się ją szybko, wciąga niesamowicie. Poza kryminałem, mamy tu również odrobinę erotyku - pojawia się powiedzmy nieco tego ostrego seksu, który dodaje całości pikantnego smaczku :)

Dla mnie, "Podejrzany" zasługuje na miano BESTSELLERA 2018 roku. Dawno nie miałam w rękach książki, która nie pozwoliła mi zasnąć bez przeczytania chociażby kilku stron! Polecam!

13 komentarzy:

 1. I ja ostatnio czytałam podejrzanego:) Całkowicie zgadzam się z Twoją opinią :) Jeśli nie czytałaś jeszcze "prokuratora" i "komisarza" to musisz nadrobić braki :) Książki są utrzymane w tej samej tematyce, więc jeden wieczór wystarczy :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie nie moje klimaty, także nie skuszę się na przeczytanie tej książki, ale skoro mówisz że dla ciebie bestseller to musi byc ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. kryminały to mój ulubiony gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ! Zgadzam się z opinia :) polecam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zwykle wybieram lekkie książki, ale myślę, że tą też bym chętnie przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm... nigdy nie czytałyśmy książek tej autorki :) Ciekawie się zapowiada!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że trafiłaś na wciągającą książkę - o to właśnie chodzi :) Wezmę pod uwagę tę recenzję na przyszłość - może kiedyś przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mocna opowieść. Może i ja się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przepadam za takimi powieściami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo już czytalam o tej autorce,ale nie jest to mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 11. Koniecznie muszę przeczytać tą książkę, może jak znajdę chwilę czasu to skoczę do księgarni i kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie "Podejrzany" w końcu przeczytany i... chcę więcej! Naprawdę świetnie się czyta :) Też nie mogłam się oderwać. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam