Pobieramy się! Wybór lokalu i sali weselnej - na co zwracać uwagę?


Witajcie moi Kochani!

Ruda Maruda kontynuuje tematykę ślubną i dzisiaj zaprasza na wpis z poradami dotyczącymi wyboru lokalu i sali weselnej. Jak wiecie, datę ślubu już mamy ustaloną, a więc tym samym za nami decyzja dotycząca lokalu, w którym odbędzie się wesele. Poniżej mam dla Was kilka wskazówek, które, mam nadzieję, pomogą Wam znaleźć to idealne miejsce.

Fot. Adam Jaskot Fotografia

1. Termin wesela/rezerwacja sali

Za poszukiwania sali powinniśmy się zabrać jak najwcześniej. Nie od dzisiaj wiadomo, że lokale są rezerwowane 2 lata do przodu, a te najbardziej oblegane nawet i wcześniej ... Przyznam szczerze, iż sama nie jest fanką takiego wybiegania w przyszłość, ale niestety tak się kształtuje rynek ślubny. 

My poszukiwania lokalu weselnego rozpoczęliśmy praktycznie zaraz po zaręczynach. Proces ten trwał bardzo krótko, gdyż byliśmy zdecydowani, w którym lokalu chcemy to wesele zorganizować. Martwiły nas jedynie wolne terminy, gdyż nie chcieliśmy czekać do 2020 roku ... Udało się! Były dostępne dwa terminy w okresie letnim (czerwiec - sierpień), które nam w 100% odpowiadały i jeden oczywiście został nasz. 

Jeżeli planujecie ślub w zimowych miesiącach lub też w kwietniu, maju, październiku, listopadzie, to nie musicie się tak spieszyć. Według mnie, zawsze coś wolnego się w tych miesiącach trafi.


2. Lokalizacja lokalu

Wybierając lokal weselny warto przyjąć zasadę "im bliżej, tym lepiej". Pamiętajmy, że lokal będący w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, oszczędzi nam sporo problemów, nerwów, jak i pieniędzy. Warto rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, że to, co na miejscu może być równie atrakcyjne. Weźmy pod uwagę także odległość lokalu od kościoła. 

Jak dla mnie, lokalizacja była jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze lokalu. Nasz lokal położony jest bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania (mam do niego ok. 10-15 minut piechotą i dosłownie kilka minut samochodem) i nieco dalej Michała. Mam w planach samodzielnie udekorować salę, a więc tuż przed weselem nie będę się martwiła, iż mam do pokonania kilometry drogi. Kościół również znajduje się blisko.

3. Miejsca noclegowe

Każdy z nas wie, że nie da się dogodzić każdemu. Jeżeli wiemy, że będą na weselu goście z daleka, szukajmy lokali, które zapewnią im pokoje noclegowe. Fajnie, gdy goście tuż po skończonym weselu, mogą od razu wskoczyć do wygodnego łóżka bez konieczności ponownego przemieszczania się.

U nas nie będzie z tym problemu, gdyż sala weselna połączona jest z hotelem.


4. Wielkość sali a ilość planowanych gości

Wybierając salę weselną, warto już mniej więcej wiedzieć, ile gości planujemy zaprosić na wesele. Wiadomo, że ilość ta na pewno się jeszcze zmieni, ale wiemy przynajmniej, czy wesele będzie małe, czy duże. 

5. Styl wesela

Poruszałam już na blogu motywy przewodnie uroczystości weselnej, które w ostatnim czasie są bardzo na topie. Stąd też, jeżeli jesteśmy zdecydowani na konkretny styl wesela, szukajmy lokalu, w którym motyw zgra się z jego ogólnym wyglądem i wystrojem. Wiadomo, że pałac nie będzie pasował do klimatu wiejskiego, czy rustykalnego. 

Nasze wesele planujemy utrzymać w stylu rustykalnym, ale nie takim czystym. To znaczy, obok drewna i zieleni chcę dużo bieli. Wystrój sali, którą wybraliśmy, jest dosyć elegancki, ale widziałam ją w wersji rustykalnej i prezentowała się obłędnie <3


6. Koszty 

Nie ukrywajmy, że kwestie finansowe odgrywają jedną z najważniejszych ról przy wyborze lokalu. Nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na cenie za "talerzyk" dla jednej osoby, ale zwróćmy uwagę na to, na co jeszcze możemy liczyć płacąc tę podstawową stawkę. 

Zapytajmy:
- czy w cenie znajdują się ciasta, słodycze, wiejski stół, owoce, napoje;
- czy cena obejmuje dekorację sali weselnej, pokrowce na krzesła, obsługę kelnerską, pokój dla nowożeńców;
- czy wraz z podpisaniem umowy musimy wpłacać zaliczkę;
- czy odpowiadamy za ewentualne szkody poniesione w trakcie imprezy;
- czy jest wymagana konkretna liczba gości weselnych. 

Lokal, który my wybraliśmy, zapewnia piękne pokrowce na krzesła, podstawową dekorację sali, żywe kompozycje kwiatowe, klimatyzację, obsługę kelnerską, pokój dla nas. W cenie nie mamy owoców i nielimitowanych napoi (ale jest możliwość wybrania takiej rozszerzonej wersji). Wpłacaliśmy zaliczkę, nie odpowiadamy za ewentualne szkody, a więc, według mnie, jest nieźle. 

7. Menu

Jedzenie to kolejna ważna sprawa przy wyborze lokalu. Warto samemu sprawdzić, czy potrawy tam serwowane są smaczne i świeże. Pamiętajmy, by dopytać o ilość gorących dań, zimnych przekąsek, desery, napoje. 

My mieliśmy okazję posmakować jedzenia w wybranym przez nas lokalu podczas chrzcin Chrześnicy Michała w grudniu minionego roku. Ja byłam zachwycona, co rzadko się zdarza! I to między innymi zadecydowało, by właśnie tam to wesele urządzić. Podczas podpisywania umowy otrzymaliśmy propozycje menu, z których na pewno wybierze to, według nas, najpyszniejsze. Dowiedzieliśmy się także, że Para Młoda witana jest zawsze staropolskim zwyczaje chlebem i solą.8. Obsługa wesela

Jedną z podstaw udanego wesela jest miła i sprawnie uwijająca się obsługa. Ważne, by na sali znajdowały się osoby, które będą pilnować, by gościom niczego nie zabrakło. Istotna jest także współpraca między obsługą lokalu, a zespołem muzycznym, Dj-em, fotografem, kamerzystą.

Kucharze, kelnerzy to osoby, które w naszym lokalu podczas chrzcin zwróciły zdecydowanie na siebie uwagę. Elegancko ubrani, kulturalni, sympatyczni roznosili dania w tempie ekspresowym. Momentami się ich nie widziało, ale na stołach nie brakowało niczego.

9. Oświetlenie, akustyka, parkiet

Są to już dosyć szczegółowe kwestie związane z wyborem sali, jednakże warto się im bliżej przyjrzeć. Odpowiednie oświetlenie istotne jest dla fotografa i kamerzysty, akustyka zaś nie tylko dla muzyków, ale i dla gości jest ważna. Parkiet zadecyduje o tym, czy goście będą na nim szaleć, czy zasiądą przy stołach (w przypadku śliskiego).


Fot. Adam Jaskot Fotografia
Kochani, wydaje mi się, że są to najważniejsze kwestie z wyborem lokalu i sali. Pewnie jeszcze kilka by się znalazło, ale nie sposób ująć to wszystko w jednym wpisie. Dajcie znać na jaki lokal, jaką salę Wy się zdecydowaliście. Podzielcie się także swoimi przemyśleniami, obserwacjami dotyczącymi lokalu i sali weselnej :)

PS Podziękowania dla Adama Jaskota za użyczenie tych pięknych zdjęć <3 

15 komentarzy:

 1. wasz ślub będzie magiczny i bajkowy, podziwia, że podjęłaś decyzję o samodzielnym dekorowaniu sali.

  OdpowiedzUsuń
 2. w maju jest najgorzej. U nas w całym powiecie wszystko porezerwowane dwa lata do przodu bo komunie... inne miesiące (lipiec, sierpień nawet) na rok do przodu nie ma problemu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się marzy małe, skromne wesele :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowne rady! :) Bardzo pomocny wpis. Kiedyś, gdy będziemy wychodzić za mąż na pewno zajrzymy tutaj!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne rady dla osób które planują wesele! Wesele to najpiękniejszy dzień w życiu!:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z jednej strony dobrze ze mam za sobą :) z drugiej to super przeżycia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja już mam za sobą. Dobrze wspominam. Wybór sali był strzałem w dziesiątkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie na ślub się nie zanosi , więc zawsze mam kłopot z komentowaniem tego typu wpisów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobre rady, dla tych którzy chcą się pobrać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wybór sali jest bardzo ważny. Trzeba wziąć pod uwagę to, aby wszyscy goście się zmieścili i aby można było swobodnie się bawić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Manu jest bardzo ważną kwestią. Już spotkałam się z tym, że byłam na weselu i nikt nie wziął pod uwagę tego jestem wege..

  OdpowiedzUsuń
 12. rany... przeraża mnie bez kitu to planowanie wesela. może dlatego tak to odkładamy w czasie... Fakt faktem planować wesele w Polsce mieszkając za granicą też do łatwych nie należy, ale też finanse coś nam nie idą na ten cel... Bo plany kupna domu, bo zmiana samochodu, bo coś tam i gdzieś ta kasa się rozpływa.

  OdpowiedzUsuń
 13. wbrew pozorom bardzo wiele pracy i nerwów trzeba włożyć w organizację wesela jednak warto- świetne rady

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam