Pobieramy się! DJ czy zespół na wesele? Co wybrać?


Cześć Kochani!

Kontynuując tematykę ślubną, przychodzę do Was z wpisem dotyczącym oprawy muzycznej wesela. Według mnie, dobra muzyka to podstawa udanego przyjęcia weselnego. Każda Para Młoda staje przed dylematem - DJ czy zespół weselny?! Poniżej postaram się przedstawić plusy i minusy każdej z opcji, a na koniec zdradzę nasz wybór. Zapraszam!

Fot. Tomasz Banach - BanachFotografia

Wynajęcie zespołu weselnego kiedyś było elementem obowiązkowym organizacji przyjęcia. Wynikało to z sytuacji, iż nie istniały wówczas żadne inne alternatywy. Pewnie zdążyliście zaobserwować, że nasi dziadkowie, a nawet rodzice często bez kapeli nie potrafią sobie wesela wyobrazić. W takiej tradycji zostali po prostu wychowani. Dzisiaj jest już inaczej ... Mamy ogrom możliwości i możemy poszaleć. 

ZALETY ZESPOŁU WESELNEGO

1. Muzyka na żywo

Największą zaletą zespołu jest oczywiście granie muzyki na żywo. Jeżeli muzycy są mega utalentowani, robią niesamowite wrażenie na gościach, zachęcając ich tym samym do zabawy. Muzycy, instrumenty i cała oprawa z nimi związana dają także niezły efekt wizualny. Sama uwielbiam patrzeć na grających - zawsze wzbudzają mój podziw.


2. Szybsza interakcja i nawiązywanie więzi z gośćmi

Zespół weselny, grający muzykę na żywo, jest w stanie szybciej nawiązać relację z ludźmi. Są oni częścią wydarzenia, a nie tylko odsłuchiwania utworów puszczanych z laptopa. Kilku muzyków łatwo zapanuje nad gośćmi, rozkręci imprezę.

3. Możliwość przemieszczania się

Atutem zespołu weselnego jest możliwość przemieszczania się wraz z instrumentami w dowolne miejsce. Mogą więc towarzyszyć Parze Młodej podczas błogosławieństwa rodziców, podczas wyjścia z domu, pod kościołem. Bywa, że zapewniają też atrakcje podczas wesela w postaci tzw. odgrywek. 

4. Tradycja dla starszych i młodszych

Dobrze grający zespół weselny to praktycznie 100% pewności, że wszyscy goście będą się dobrze bawić - zarówno starsi, jak i młodsi. 


WADY ZESPOŁU WESELNEGO

1. Ograniczony repertuar

Każdy zespół ma określony repertuar, który wykonuje. Najczęściej zespoły potrafią zagrać nie więcej niż kilkadziesiąt utworów. Już kilka razy spotkałam się z sytuacją na weselu, iż zespół nie był w stanie zagrać utworu na życzenie gości. Wiadomo także, że zespół nigdy nie zagra hitów np. radiowych tak, jak brzmią w oryginale.

2. Więcej miejsca

Kilku muzykom z całym sprzętem potrzeba zapewnić sporo przestrzeni, co może być problemem w przypadku mniejszych sal.


3. Przerwy w czasie zabawy

Muzycy potrzebują przerwy na odpoczynek, które często mocno się wydłużają. Nie chcą, by w sali rozległa się niezręczna cisza, Młodzi muszą kombinować, by ją jakoś wypełnić. 

4. Wysoka cena

Wynajęcie zespołu weselnego wiąże się z poniesieniem dużych kosztów. Aktualnie chcąc, by gości zabawiał profesjonalny skład muzyków, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli wyciągnąć z portfela od 5.000 zł w górę ...

Czy DJ, który kojarzy się głównie z klubową muzyką może konkurować z zespołem grającym muzykę na żywo? Według mnie, jak najbardziej TAK!

ZALETY DJ'A:

1. Dwa w jednym - DJ i Wodzirej

DJ często jest odbierany, jako osoba, której jednym zadaniem jest "puszczanie" muzyki z laptopa, czy płyt. Profesjonalny DJ potrafi jednak świetnie poprowadzić całą imprezę, w tym także oczepiny, czy różnego rodzaju zabawy. 


2. Bogaty, nieograniczony repertuar

Nie da się ukryć, że DJ odtwarzający muzykę z nośników ma dużo bogatszy repertuar niż zespół weselny. Może nam zaproponować mix utworów z różnych gatunków - od muzyki biesiadnej, disco polo, po najnowsze radiowe przeboje. 

3. Mniej przestrzeni

Sprzęt, który potrzebny jest DJowi zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż w przypadku zespołu weselnego.

4. Niższa cena

Wynajęcie DJa to zwykle zdecydowanie niższy koszt w porównaniu z zespołem weselnym. Wiadomo, że wszystko uzależnione jest od konkretnej oferty, rodzaju sprzętu, nagłośnienia, oświetlenia. 

WADY DJ'A:

1. Bardziej dla młodszych - odejście od tradycji

DJ to oryginalność i nowoczesność, stąd też starsza część gości może nie być niezadowolona.

2. Tylko na sali weselnej

Jak już wspomniałam, zespół weselny może towarzyszyć Parze Młodej praktycznie w każdej części dnia ślubu. Niestety DJ swoją odtwarzaną muzyką będzie nas mógł cieszyć jedynie na sali weselnej.


3. Nie ma prądu - nie ma muzyki

Burza, brak prądu = czarny scenariusz. Chyba każdy z nas wie, że wypadki chodzą po ludziach. Brak prądu to dla DJ'a katastrofa. O ile zespół weselny może dalej grać na instrumentach i śpiewać, oczywiście bez wzmocnienia, o tyle DJ nie jest w stanie nic zrobić.

Jak widać, każda opcja ma swoje plusy i minusy. My dosyć szybko podjęliśmy decyzję i zdecydowaliśmy się na DJa. Na weselu chcemy chociaż przez chwilę zabawić się w klimatach salsy, latino, a wiadomo, że zespół tego typu utworów nam nie zagra i to był główny powód naszego wyboru :) 


Jakie są Wasze odczucia, co do muzyki na weselach? Co do Was bardziej przemawia - zespół weselny czy DJ? :)

PS Autorem zdjęć jest mega utalentowany, zawodowy Fotograf Tomasz Banach, który będzie nam towarzyszył w tym szczególnym dniu. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia pięknych kadrów na stronie Tomka www.banachfotografia.pl  oraz do polubienia fan page'a na fb BanachFotografia

13 komentarzy:

 1. U nas na weselu i poprawinach będzie zespół :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze e nigdy nie byłam na weselu z DJem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post. Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, na ile osób ma być uroczystość i w jakim wieku będą goście. I z jednym i z drugim można się fajnie bawić.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja jednak w dalszym ciągu wole orkiestrę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak prawda :) są obu opcji plusy i minusy
  Ja miałam zespół :) ale teraz chyba wybrałabym dj 😀

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na takich zabawach preferuję zespół.

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam na naprawdę wielu weselach, jednak nigdy nie spotkałam się z Dj-em ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. My wybrałybyśmy na wesele zespół, a na poprawiny DJ :D Tak było u nas ostatnio w rodzinie i DJ puszczał świetne piosenki dla młodzieży!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja na swój ślub wybiorę zespół. Jednak na drugi dzień wybrałabym DJ

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas był zespół i sprawdził się wspaniale. Zabawa była wysmienota,a repertuar mieli tak bogaty,że zadowolili każdego.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa wesela z Dj, jeszcze nigdy na takim nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście trudny wybór. Nigdy jeszcze nie byłam na weselu z DJ'em. Idę na wesele 4 sierpnia - zwrócę większą uwagę na muzykę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Od zawsze wesele kojarzy mi się z zespołem, także ciekawe jak by bylo z DJ:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam