Halloween - tak czy nie?


Cześć Kochani!

Już w tym tygodniu, 1. listopada, będziemy obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych, którą, my katolicy, uznajemy za święto zmarłych. Wspominamy bliskich, których już z nami nie ma, udajemy się na groby, stawiamy na  nich kwiaty, zapalamy znicze. Jednak dzień wcześniej, 31. października, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii hucznie obchodzone jest święto Halloween, które do Polski dotarło w latach 90. Wielu z nas jest przeciwnych Halloween. A co ja o tym sądzę? O tym w dalszej części wpisu ...
Geneza Halloween nie jest dokładnie znana. Można się jej dopatrywać z obchodzonego w Europie Północnej święta z okazji końca jesieni i początku zimy, które na terenach irlandzkich znane jest jako Samhain. Z jednej strony był to czas radowania się minionymi zbiorami oraz powrotem bliskich do domów, z drugiej strony pojawiało się widmo zimy – czasu zmagań z głodem, chłodem i niedostatkiem światła słonecznego – w północnej Europie to zimą i wczesną wiosną umierało najwięcej ludzi. Poganie wierzyli, że w nocy z 31. października na 1. listopada zaciera się granica między światem żywych a umarłych.Zmodyfikowany obrzęd Samhain, już pod nazwą Halloween, przywędrował w XIX w. do Stanów Zjednoczonych Ameryki wraz z  irlandzkimi imigrantami. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia upowszechniły się tam parady, maskarady z okazji tego święta. Tak oto moda na Halloween dotarła praktycznie do każdej amerykańskiej rodziny, oczywiście już bez powiązania z jakimikolwiek religijnymi odniesieniami. Obecnie Halloween kojarzy się głównie z zabawą dla dzieci, które przebrane za duchy, czarownice bądź wampiry spacerują od domu do domu, by zadać pytanie "Cukierek albo psikus?" :)Amerykańskie Halloween w Polsce budzi kontrowersje zwłaszcza przez to, iż ma miejsce zaraz przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Wielu z nas utożsamia je z satanistycznym kultem.Jak dla mnie, Halloween to zabawa i świetny fun. Można zaszaleć, przebrać się, pobawić z dzieciakami, które mają z tego niesamowitą frajdę. Zupełnie nie traktuję tego jako święta, które trzeba celebrować. Te wszystkie świecące dynie, kościotrupy, czarownice, duchy mają na celu nas po prostu rozśmieszyć. Irytują mnie te wszystkie memy, demotywatory, na których widnieją pytania "Znowu małpujesz Amerkanów? A zapaliłeś Babci znicz?". Co ma piernik do wiatraka? To, że postawię na stoliku lampion w kształcie dyni, nie znaczy, że nie pójdę na cmentarz. Zwyczaj ubierania choinki ma również korzenie pogańskie, a jednak wszyscy ja ubierają. Pamiętajmy, że wszystko ma swoje granice i nie warto przesadzać zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. 

My wczoraj imprezowaliśmy - było mega wesoło :D

Kochani, dajcie znać, co Wy sądzicie o Halloween? :) 

15 komentarzy:

 1. Super klimat sobie zrobiłyście. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy sposób na zabawę z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 3. w sumie mam takie samo podejście jak ty, zabawa połączona później z postawieniem znicza

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że zabawa była przednia. Super. Ja osobiście nie za bardzo obchodzę Halloween. Zawsze chciałam wybrać się na imprezę z przebieraniem, ale nie mam z kim. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dzieci uwielbiają ten klimat, ja jestem na nie . widać , że świetnie się bawicie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelacja :) moja córka wybiera się na zabawę Halloween do koleżanki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oo ale super spędziliście Halloween! :) Widać na zdjęciach dużo energii

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla dzieci to super zabawa, dla mnie nie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem zwolenniczką Halloween, ale nie podważam opinii innych. Według mnie my, katolicy nie powinniśmy zbytnio "świętować" halloween:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również uważam, że Halloween to zabawa, a nie jakieś wyznawanie szatana itd, co wmawiają nam na religii :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie wyglądacie! Pomysły na make up super :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie ma nic złego w kolejnym powodzie do spotkania!

  OdpowiedzUsuń
 13. dla mnie też nie ma nic złego w haloween :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam