Czytamy książki! Roger Moorhouse, Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach


Witajcie moi Kochani!

Od początku roku staram się znaleźć chociaż kilka minut dziennie na czytanie książek. Mam tyle interesujących tytułów do przeczytania, że nie mogę sobie odmówić przyjemności ich czytania. Dzisiaj chcę zapoznać Was z nieco innym typem książki niż powieść czy thriller, a mianowicie z szokującym i odkrywczym przewodnikiem po Trzeciej RzeszyAutor: Roger Moorhouse
Tłumaczenie: Roman Sidorski
Tytuł: "Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach. Materialna historia nazistowskich Niemiec" (oryginalny "The Third Reich in 100 Objects. A Material History of Nazi Germany")
Ilość stron: 304
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Cena: katalogowa 59,90 zł (obecnie w internetowej księgarni Wydawnictwa Znak można ją nabyć w promocyjnej cenie 40,73 zł - KLIK)"Symbole żadnego współczesnego ruchu politycznego i żadnego dyktatora nie mogą konkurować pod względem rozpoznawalności z symbolami propagandy Führera i nazistowskich Niemiec.

Wspomnienie Trzeciej Rzeszy przywołuje na myśl obrazy kolumn SS maszerujących defiladowym krokiem, wszechobecną swastykę, nurkujące stuki czy rozległe obozy koncentracyjne. Naziści dobrze wiedzieli, że otoczenie i przedmioty codziennego użytku mają moc kształtowania myśli. Flagi na ulicach, stadion narodowy, samochód marki Volkswagen Garbus – wszystko mogło się stać kanałem przekazywania ideologii. Było też codziennością milionów zwykłych ludzi, która została uchwycona przez Moorhouse’a.

Wywołujące grozę militaria i pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednego z najbardziej zbrodniczych państw świata. Czym bawiły się dzieci w nazistowskich Niemczech? Co oznaczał plakat informujący o niewłaściwym zaciemnieniu domu? Autor oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech. "
Mimo że w liceum uczęszczałam do klasy humanistycznej z rozszerzoną historią, to nie należała ona do ulubionych przedmiotów. Niemniej jednak tematyka II wojny światowej i Hitlera zawsze gdzieś tam wzbudzała moje zainteresowanie. Uważam, że jest to ta część historii, o której należy pamiętać i którą trzeba przekazywać następnym pokoleniom, by nie pozwolić dopuścić do tego, by kiedyś się powtórzyła ... Przewodnik Rogera Moorhouse'a to historia nazistowskich Niemiec ukazana w ciekawy, z pozoru chaotyczny sposób. Autor wybrał 100 przedmiotów, miejsc, które przedstawiają różne aspekty życia Adolfa Hitlera, ukazują jego drogę do władzy, dyktatury. Pudełko farb należące do Hitlera, jego szczoteczka do wąsów, puzderko na szminkę Evy Braun to niby zwykłe przedmioty codziennego użytku. Okazuje się jednak, że miały niesamowity wpływ na dalsze życie dyktatora, jego postrzeganie przez świat. Krótkie rozdziały zostały wzbogacone ilustracjami, zdjęciami. 


Na uwagę zasługuje eleganckie wydanie tej książki - twarda oprawa, szczegółowa bibliografia, źródła ilustracji. Uważam, że taki przewodnik będzie idealnym prezentem dla pasjonatów historii - zarówno tych starszych, jak i młodszych. 

4 komentarze:

 1. Mój małżonek - wielki fan historii byłby zachwycony tą książką. Muszę mu podrzucić Twój opis do przeczytania..

  OdpowiedzUsuń
 2. też czytam ale raczej lekkie poradniki , choć lubię historię

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla osób pochłoniętych historią super pomysł na prezent. :)
  https://fashionforazmariaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książki, dzięki którym można nabyć wiedzę. Tę książkę chętnie przeczytam, bardzo mnie interesuje!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam