Czytamy książki! Mario Escobar, Kołysanka z Auschwitz


Cześć Kochani!

W końcu mam nieco więcej czasu, by móc się oddać czytaniu książek. Ostatnio mocno wciągnęła mnie tematyka wojenna, obozowa i jedną z książek, po którą sięgnęłam, jest "Kołysanka z Auschwitz" autorstwa hiszpańskiego pisarza Mario Escobara.
Autor: Mario Escobar
Tytuł: "Kołysanka z Auschwitz" (oryginalny "Cancion de cuna de Auschwitz")
Ilość stron: 230
Wydawnictwo: Kobiece
Cena: katalogowa 34,90 zł (ja zakupiłam ją w promocyjnej cenie 19,99 zł w Empiku)"Kołysanka z Auschwitz" to opowieść inspirowana prawdziwą historią Niemki Helene Hannemann, żony Roma i matki pięciorga dzieci, która w maju 1943 roku wraz z rodziną trafia do obozu Auschwitz-Birkenau. Mimo że jako Niemka mogła wybrać wolność, zdecydowała się dobrowolnie na zesłanie do piekła. Jako pielęgniarka, otrzymała propozycję od doktora Mengele - miała poprowadzić w obozie przedszkole. Helene podjęła się tej próby i rozpoczęła heroiczną walkę o życie nie tylko swoich dzieci. Wiedziała, że nie zdoła ich uchronić przed z góry przesądzonym losem, ale robiła wszystko, by złagodzić cierpienia, które dookoła na nich czyhały. "Kołysanka z Auschwitz" to książka oparta na faktach, pokazująca przerażające warunki życia w obozie, relacje między ludźmi, do których szybko dociera, że muszą przeżyć za wszelką cenę. Książka ta jest również poruszającym obrazem matczynej miłości, siły, nadziei, wytrwałości i walki do samego końca ... 
Prosty język, którym Mario Escobara posługuje się w tej historii, sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Dodam jeszcze, że została podzielona na 17 rozdziałów, rozpoczynających się informacją o czasie i miejscu wydarzeń, stąd wiemy, że akcja opowieści toczy się od maja 1943 roku do sierpnia 1944 roku. Przyznam szczerze, że do końca miałam nadzieję, iż historia Helene Hannemann skończy się happy endem ... Ciągle wierzyłam, że udało im się uciec z piekła ... Niestety cała rodzina została zgładzona ... 
Kochani, pamiętajmy, by młodym pokoleniom przekazywać takie historie. Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, jakie piekło na ziemi stworzyli Niemcy m.in. Polakom, Żydom, Romom, Czechom. 

2 komentarze:

  1. Pojawia się ostatnio coraz więcej książek, które mnie zaciekawiają - mimo iż wcale nie są w moim ulubionym gatunku literackim..Aż sama jestem zaskoczona..

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś czytałam dużo takich książek, ale potem zaczęły mi się śnić koszmary i musiałam przestać...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam