Czytamy książki! Richard Preston, Strefa skażenia


Cześć Kochani!

W piątkowy wieczór zapraszam Was na recenzję niezwykle interesującej książki, która łączy ze sobą literaturę faktu z wstrząsającym thrillerem medycznym. Jeśli jesteście zainteresowani, o czym opowiada "Strefa skażenia" napisana przez Richard'a Preston'a, zostańcie ze mną!Autor: Richard Preston (znany amerykański dziennikarz, który otrzymał szereg nagród i wyróżnień w kategorii reportażu; autor 9 bestsellerowych książek)
Tytuł: "Strefa skażenia"
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cena: okładkowa 34,90 zł; w internetowej księgarni Wydawnictwa SQN - La Botiga - aktualnie można ją kupić w cenie 23,90 zł - KLIK

Wirus ebola, wcześniej nazywany oficjalnie Zaire Ebolavirus, jest najbardziej niebezpiecznym wirusem na świecie, wywołującym gorączkę krwotoczną Ebola. Wirus wziął swą nazwę od rzeki Ebola w północnej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie po raz pierwszy odnotowano przypadki choroby nim wywołanej. Wirus ten najwięcej ofiar pochłonął podczas epidemii w Afryce Zachodniej w 2014 roku. 
Przyznam szczerze, że wirus ebola mignął mi niegdyś w wiadomościach, ale jakoś szczególnie nie zwrócił mej uwagi. A pewnie przez to, że Afryka wydawała mi się innym światem, bardzo odległym, a sam wirus to kosmos, z którym przecież nigdy nie będę miała styczności ... Książka Richard'a Preston'a otworzyła mi oczy! Pokazała, że wirus ebola stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkości. W okropnych męczarniach może zginąć nawet 90% zakażonych!"Strefa skażenia" obrazuje historię wirusa ebola od momentu jego pierwszego wykrycia w 1976 roku do 1989 roku. Książka ta nie zawiera suchych faktów. Przedstawia kilka postaci - niektóre z nich zmarły w wyniku zakażenia wirusem, inne miały z nim styczność w czasie prowadzenia badań. Autor przeraża opisami spustoszeń, jakie ebola sieje w organizmie ludzkim. 


Preston tworzy niesamowite napięcie ... Pozwala wczuć się w postać Nancy Jaax, która prowadziła badania nad wirusem na poziomie bezpieczeństwa biologicznego 4.

W książce pojawia się także miasto Reston pod Waszyngtonem. Znajduje się tam laboratorium, do którego sprowadzane są dzikie małpy. 4 października 1989 roku przyjęty zostaje transport małp z Filipin, które stają się źródłem skażenia. Preston ukazuje nam wszystkie działania, jakie zostają podjęte, aby zapobiec epidemii. Z przerażeniem czekałam, co się stanie z ludźmi, biorącymi udział w tej akcji. "Strefa skażenia" to lektura dająca wiele do myślenia. Zaciekawia, przeraża, pozwala poznać prawdę o wirusie ebola! A Wy, sięgacie po literaturę faktu?
 

8 komentarzy:

 1. Ksiażka nie dla mnie, ale te wydawnictwo ma fajną książkę * Drzewo migdałowe*. Polecam, przeczytaj. U mnie też dzisiaj książkowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę coś od Ciebie podpatrzeć! Buziak Kochana :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię ten rodzaj książek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo zainteresowałaś mnie tą książką, o eboli było głośno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że takie rzeczy mnie przerażają. Jednak z drugiej strony lepiej wiedzieć jak coś takiego wygląda. Chętnie sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się być bardzo interesująca. W dzisiejszych czasach, dobie samolotów, nic nie jest dalekie i odległe. Świat się "zmniejszył", wiec warto być świadomym zagrożeń.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam