Czytamy książki! Malwina Pająk, Lukier


Cześć Kochani!

Po sobocie pełnej wrażeń zapraszam Was do zapoznania się z debiutancką powieścią Malwiny Pająk zatytułowaną "Lukier". Ta odważna, ekstrawagancka opowieść ukazuje historie dwóch kobietach - z pozoru diametralnie różnych, ale przy bliższym poznaniu bardzo podobnych. Dzieli je wiek, status społeczny i finansowy, a łączy lęk, osamotnienie.
Autor: Malwina Pająk
Tytuł:"Lukier"
Ilość stron: 368
Wydawnictwo: Znak literanova
Cena: katalogowa 39,90 zł (obecnie w internetowej księgarni Wydawnictwa Znak można ją zakupić w promocyjnej cenie 26,99 zł - KLIK)

Malwina Pająk, zanim wydała swoją powieść, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Logo”, „Wysokich Obcasach” oraz w periodyku literackim „Tekstualia”. Autorka słucha, obserwuje, czyta, biega, boksuje i bloguje. 

„Malwinie Pająk udało się wyjść poza stereotypy i napisać coś prawdziwego o ludziach uwikłanych w późny kapitalizm. Do tego jest odważnie, seksownie, nienormatywnie i po prostu ciekawie. To, co nie wyszło dziesiątkom polskich autorów, w "Lukrze" w końcu się udało” – twierdzi Wojciech Szot z Kurzojadów, który rozmawiał z autorką na temat książki i życia w Warszawie."Lukier" to książka, która ukazuje prawdziwe życie dwóch kobiet w wielkim mieście. Julka, 25-letnia dziewczyna, która zostawiła trudne dzieciństwo w Płocku, w Warszawie próbuje ułożyć je na nowo. Pracuje w barze, czasami sypia z transseksualną przyjaciółką, a w międzyczasie rozprowadza kokainę. Jest postacią dynamiczną, przyciągającą uwagę. Mimo że otacza się ludźmi, odnosi się wrażenie, że obok niej nie ma nikogo.
36-letnia Anka to kobieta, która wydaje się, iż osiągnęła w życiu wszystko. Ma świetną pracę, młodszego męża, luksusowe mieszkanie. Z pozoru wydaje się, iż niczego jej nie brakuje. Jednak szybko wychodzi na jaw porzucone w przeszłości uczucie, niespełnione oczekiwania ... 

Książkę czyta się szybko, jednym tchem. Losy bohaterek wciągają, intrygują. Z każdą kolejną stroną jesteśmy ciekawi, co się dalej wydarzy.  Malwina Pająk ujęła mnie nie tylko samą historią, ale i także jej prawdziwością oraz nietuzinkowym, lekkim językiem. Można uwierzyć, że losy tych kobiet toczą się obok nas. Mam nadzieję, że Autorka jeszcze nas czymś mile zaskoczy!

3 komentarze:

  1. Opis brzmi ciekawie..Myślę, że mogłabym się zabrać za tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. lubią taką tematykę, :) chętnie ją przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  3. że Ty jeszcze masz czas na czekanie;D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam