Czytamy książki! Roger Moorhouse, Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi


Witajcie moi Kochani!

Wczoraj, 1. września, minęło 80 lat od momentu wybuchu II wojny światowej, która swój początek miała w Polsce. To właśnie 1. września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski. Napaść ta była wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. „Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (...) Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni” - powiedział Adolf Hitler ... W rocznicę tego przerażającego wydarzenia, zapraszam Was wszystkich do zapoznania się z książką brytyjskiego historyka Roger'a Moorhouse'a "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi".Autor: Roger Moorhouse
Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Tytuł: "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi" (oryginalny "First to Fight: The Polish War 1939")
Ilość stron: 461
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Cena: katalogowa 64,90 zł„Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. (…) Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu 
w najcięższych warunkach”.
– orędzie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

Rok 1939. II RP istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi.

Polska ma silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że wrogowi nie oddamy nawet guzika. Pokolenie wolnej Polski właśnie wchodzi w dorosłość. Nie zamierza zginać karku przed żądaniami Hitlera. 

Nadchodzi wrzesień. Czas próby.


I choć przewaga niemiecka okaże się miażdżąca, Anglia i Francja nie zrobią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a Sowieci 17 września wbiją nam nóż w plecy, będziemy walczyć. Osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygramy, lecz ocalimy to, co najcenniejsze. Nasz honor.


Muszę przyznać, że za typowo historycznymi książkami nie przepadam - zwykle są "suche", podyktowane jedynie faktami, stąd też nie mogę przez nie przebrnąć. Z książką Roger'a Moorhouse'a jest inaczej ... Pozycja "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi" to gęsta od faktów relacja z wydarzeń wrześniowych, uporządkowana chronologicznie, w której jednak nie brak cytatów i wspomnień. Znajdziemy w niej także wzmianki o nastrojach ludzi, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji. Autor opisuje w niej również zbrodnie Wehrmachtu dokonywane na polskiej ludności cywilnej i jeńcach wojennych, na ludności żydowskiej. "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi" to książka dla ludzi, chcących dowiedzieć się więcej o początkach II wojny światowej. Pamiętajmy, że to polski wrzesień był zapowiedzią prawdziwego oblicza tej wojny, w której "barbarzyństwo stało się nową normalnością", i to polskie społeczeństwo stało się pierwszą ofiarą tejże "nowej normalności".Książka podzielona została na zatytułowane rozdziały. Nie zabrakło w niej oczywiście przedmowy, prologu i zakończenia. Wzbogacona została starymi fotografiami, które jeszcze bardziej pozwalając w czuć się w tamte czasy. Na końcu znajdziemy indeks nazwisk, bibliografię, źródła ilustracji.

Kochani, dajcie znać, czy sięgacie po historyczne pozycje książkowe. Dla mnie temat II wojny światowej jest niezwykle interesujący i uważam, że każdy Polak powinien tę historię znać doskonale i przekazywać dalszym pokoleniom, by pamięć o naszych Bohaterach nie zginęła!1 komentarz:

  1. Gdy w szkole omawialiśmy na polski lektury z tamtego czasu, na początku czytałam wszystkie po kolei. Po pierwsze, bo lubię, a po drugie - bo oceny, bo nauczycielka każe i sprawdza wiedzę. Gdy zaczeły mi się śnić okropne koszmary, miałam wywalone na oceny (ja, stypendystka, absolwentka roku) i po prostu przestałam je czytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam